تاریخچه شهر جدید پرند

  1. اولین اقدام پس از تصویب جانمایی شهر جدید پرند در سال 1368 ، تأمین آب از طریق حفر 30 حلقه چاه عمیق در شهر تهران توسط شرکت عمران پرند در سال 1369 و انتقال آن به شهر جدید پرند و درازای آن تحویل 220 لیتر آب بر ثانیه توسط آبفا استان تهران از ایستگاه پمپاژ آپرین در اسلامشهر

بهره‌برداری از خط انتقال آب شهر جدید پرند حد فاصل ایستگاه آپرین در اسلامشهر تا شهر پرند به طول 27 کیلومتر با لوله‌های 500 اینچی در سال 1378 که توسط شرکت عمران شهر پرند اجراء شده بود.

احداث مخزن ذخیره 40 هزار مترمکعبی آب شهر جدید پرند در جنوب فاز یک در سال 1370 و بهره ‌برداری از آن در سال 1378

طراحی فاز یک در سال 1369 توسط شرکت مهندسین مشاور آتک انجام و آماده‌سازی آن نیز توسط تیپ 47 سلمان در سال 1372 اجراء و اولین واحدهای مسکونی در شهر پرند در قالب 49 واحد مسکونی جهت اسکان کارکنان لوله و ماشین‌سازی در سال 1379 ساخته شده است که اولین شهروندان شهر جدید پرند را به خود اختصاص دادند.

بعد از این 49 واحد ، پروژه‌های دیگری در قالب قرارداد ساخت با شرکت خانه گستر یکم و شرکت تکسام در شمال فاز یک شکل گرفت جزء اولین پروژه‌های ساخت واحد مسکونی در شهر پرند می‌شود.

برای اولین بار در کشور ، بزرگترین قرارداد ساخت واحد مسکونی توسط بخش خصوصی در قالب تعاونی در سال 1380 جهت ساخت حدود 7 هزار واحد مسکونی در اراضی 173 هکتاری فاز 2 توسط شرکت تعاونی کارکنان وزارت دفاع (جعفریه) با وزارت مسکن و شهرسازی منعقد گردید و عملیات اجرایی این پروژه در سال 1381 آغاز و در سال 1387 بطور کامل همراه با ساخت کلیه تأسیسات روبنائی  ، تجاری ، رفاهی ، فرهنگی ، درمانی در قالب این قرارداد پایان پذیرفت.

نقطه عطف در توسعه شهر جدید پرند واگذاری 80 هکتار از اراضی شرقی شهر پرند در سال 1380 جهت احداث دانشگاه آزاد اسلامی می‌باشد که از سال 1382 با پذیرش دانشجو فعالیت خود را شروع نمود و تأثیر بسزایی بهمراه دانشگاه پیام نور واحد پرند (سال 1383 ـ شروع فعالیت) در معرفی و اقتصاد شهر جدید پرند ایفاء نموده است.

تدفین 5 شهید گمنام در سال 1381 و احداث بنای یادبود شهدای گمنام شهر پرند از باشکوه‌ترین بناهای شهداء در شهرهای جدید محسوب می‌شود. این بنا با معماری ویژه خود که به عنوان یک الحان فرهنگی شهر به شمار می‌آید در کنار تفرجگاه فاز یک و بوستان کوهسار واقع در شمال دامنه‌های کوه‌های تخت رستم فضای مناسبی را برای آرامش و محل اجرای مراسم‌های مذهبی ، فرهنگی ملی شهر پرند محسوب می‌شود.

از ضرورت های محکم یک شهر جدید ، دسترسی آسان به آن می‌باشد. در همین راستا قطار شهری (ریل باس) تهران ـ پرند برای اولین بار در کشور با چهار سرویس رفت و برگشت در سال 1381 به بهره‌برداری رسید

قلعه سنگی پرند :

قلعه سنگی پرند از یادگارهای بسیار شاخص و ارزشمند معماری اسلامی ایران است که امروزه دیوارهای عظیم سنگی آن در شهر جدید پرند تنها بنای کهن باشکوهی است که در این منطقه خودنمایی می‌کند.

 این بنا به عنوان قلعه حکومتی از روزگاران کهن به جا مانده براساس معماری آثار و تاریخی به دست آمده به احتمال زیاد زمان احداث آن به دوران آل بویه باز می‌گردد.

پروژه پژوهشی و مرمتی قلعه سنگی پرند با مشارکت شرکت عمران شهر جدید پرند و تحت نظارت عالیه کتبی سازمان میراث فرهنگی استان تهران از سال 1382 شروع و هم اکنون مراحل پژوهشی مرمتی را پشت سر می‌گذارد و با محوریت یک بنای تاریخی سایت گردشگری ، توریستی ، تفریحی در محدوده آن نیز طراحی گردیده است.

ساخت اولین واحدهای مسکونی در شهر توسط شرکت خانه گستر یکم برای احداث 490 واحد به منظور اسکان کارکنان فرودگاه حضرت امام خمینی (ره) در سال 1373 آغاز گردید و بعد از آن بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و شرکت تکسام وارد عملیات اجرایی ساخت واحد مسکونی در شمال فاز یک شدند.

در ابتدای دهه هشتاد برخی از طرح‌های ملی و فرامنطقه‌ای موجب رشد بیش از بیش پرند و معرفی پرند در بین مردم گردید.

جانمایی و کلنگ‌زنی نمایشگاه بین‌المللی اکسپو پرند در زمینی به مساحت 135 هکتار در ابتدای ورودی شهر پرند که هیچ‌گاه وارد مرحله اجرایی نگردید و بعد از آن افتتاح فرودگاه بین‌المللی حضرت امام خمینی (ره) در سال 1382 و از جمله تأسیسات شهری دیگر کلنگ‌زنی مجموعه ورزشی ـ فرهنگی و تفریحی ورزشگاه اختصاصی (باشگاه محبوب پرسپولیس) در شهر پرند در زمینی به مساحت 63 هکتار.

    براساس طرح جامع اوليه شهر در جنوب شهر پرند 150 هكتار به منظور ايجاد ناحيه صنعتي در راستاي ايجاد اشتغال و خارج نمودن شهر از حالت خوابگاهي جانمايي و طراحي شد.

در ادامه طرح بازنگري شهر جديد پرند در سال 1384 ، 750 هكتار به ناحيه صنعتي افزوده شد كه از مساحت 300 هكتار در شركت شهركهاي صنعتي جهت استقرار صنايع و كارخانجات 600 واحد واگذار گرديد كه از اين تعداد فقط 300 واحد در حال بهره‌برداري مي‌باشد و 450 هكتار نيز به عنوان ذخيره اراضي صنعتي به شركت شهركهاي صنعتي در حال واگذاري مي‌باشد.