تهدیداتی که متوجه سلامت کارمندان پشت میزنشین است

افرادی که ساعت های زیادی را پشت میز می گذرانند،خواه ناخواه دچار عوارض و مشکلات نشستن پشت میز خواهند شد ،میخواهیم عوارض كار طولانی مدت با كامپیوتروراههای رفع ان را بدانیم

با فراگیر شدن استفاده از تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها، مصرف‌کنندگان اصلی کامپیوترهای شخصی کم‌کم به کارمندان محدود می‌شود.

عوارض نشستن‌های طولانی در محل كار اگر با درست ننشستن همراه شود، باعث تحلیل ستون فقرات شده و در دراز مدت آسیب‌های جدی بر بدن وارد می‌كند. شرایط نامناسب در محیط كاری و بی‌توجهی به موارد ارگونومیكی هنگام كار با كامپیوتر ممكن است باعث ایجاد ناهنجاری‌های اسكلتی و عضلانی شود.

چگونه بنشینیم؟

سر، بخش سنگینی از بدن است كه اگر هنگام كار با رایانه جلوتر از بدن باشد باعث تحلیل رفتن عضلات گردن و سرشانه می‌شود. تداوم اشتباه نشستن علاوه بر سر و گردن، كمر و زانوها را نیز درگیر می‌كند. اگر شغل كارمندی را انتخاب كرده‌اید برای اینكه در درازمدت دچار عوارض كار پشت‌میزنشینی نشوید در وهله اول میز و صندلی درستی انتخاب كنید.

این صندلی باید دارای دسته‌هایی برای استراحت دست‌ها بوده و ارتفاع آن قابل تنظیم باشد. اندازه و ارتفاع نشیمنگاه صندلی باید در حدی باشد كه ران‌ها موازی با سطح زمین بوده و كف پاها روی زمین قرار بگیرند و به پشت زانوها فشاری اعمال نشود. پشتی صندلی باید بین ۱۰تا ۳۰درجه نسبت به حالت عمود دارای شیب باشد. گودی كمر باید توسط یك حمایت‌كننده كمری كه به شكل یك برآمدگی در پایین پشتی صندلی وجود دارد پر شود. اگر لازم است از كوسن‌های كوچك استفاده كنید تا پایین و بالای كمرتان هم تكیه‌گاه داشته باشد.

عوارض درست ننشستن

عوارض كار طولانی مدت با كامپیوتر شامل ضایعات چشم، سردرد، كمر درد و فشار در نواحی مچ دست، شانه، گردن و دردهای گردن و شانه است كه با خستگی شدید عضلات این ناحیه همراه است. اگر كار طولانی با درست ننشستن همراه باشد، این عوارض مضاعف خواهد شد و بر كیفیت زندگی تأثیر خواهد گذاشت. دردهای مفصل آرنج، مچ، انگشتان و نهایتا دردهای پشت و كمر از مشخصه‌های استفاده نادرست از میز و صندلی است. ثابت نشستن طولانی با فشار پی در پی، باعث خوردگی و ساییدگی مهره‌ها و نرسیدن خون كافی به دیسك و سخت شدن و كاهش قابلیت انعطاف آن می‌شود.

جای ابزار كار كارمند

صفحه نمایش باید روبه‌روی چشم‌ها قرار گیرد و سر و گردن باید در وضعیت خنثی باشند و به جلو و عقب خم نشوند. اگر صفحه نمایش كوچك است برای دیدن خم نشوید و سر را جلو نبرید، اندازه قلم را بزرگ كنید تا به راحتی دیده شود. وسایل مورد استفاده نیز مثل موس و صفحه كلید باید آنقدر به فرد نزدیك باشند كه دست دور از بدن قرار نگیرد. در این شرایط نیز باید هر یك ساعت استراحت كافی داده شود و از كار طولانی مدت اجتناب شود. صفحه كلید رایانه را طوری قرار دهید كه كاملا روبه‌روی شما قرار گیرد و كمرتان برای استفاده از آن نچرخد. ارتفاع میز هم باید طوری تنظیم شود كه آرنج و شانه‌های شما بتوانند آزاد و شل قرار گیرند و مچ دست‌های شما خم نشود.

جلوگیری از كهولت قامت

نشستن طولانی مدت حتی اگر با رعایت استاندارد‌ها باشد، همچنان آسیب رسان است. براساس تحقیقات مارك همیلتون میكروبیولوژیست دانشگاه میسوری مكانیسمی كه بدن ما در حال نشستن در پیش می‌گیرد با زمانی كه در حال قدم زدن و ورزش كردن هستیم بسیار متفاوت است و اساسا ستون فقرات انسان برای نشستن به‌مدت‌های طولانی طراحی نشده است.

انقباض عضلات شكمی به سمت ستون مهره‌ها، رساندن یك زانو به سینه، بالا بردن پا به شكل صاف، كشش پایین كمر، پل زدن، بلند كردن لگن و خم شدن به جلو در وضعیت زانو زده ازجمله عواملی هستند كه به تقویت عضلات كمری كمك می‌كنند. حركات كششی سینه‌ای، حركات پاروزنی در حالت نشسته، بالا آوردن شانه‌ها، كشیدن تنه و پایین آوردن آن، تاب دادن تنه، جلو آوردن چانه، تمرین ایزومتریك گردن و چرخش گردن می‌تواند از گردن‌درد جلوگیری كند. شنای سوئدی باعث تقویت فیله‌های كمر می‌شود. یك راه خوب برای جلوگیری از كمردرد، قوی كردن عضلات بدن است. این ویژگی را می‌توان با ورزش منظم ایروبیك یا تمرینات قدرتی به‌دست آورد.