گردشگری و تفریحی

كارتينگ شهر پرند در زميني به وسعت 21 هكتار در ابتداي ورودي شهر و جنوب دانشگاه آزاد اسلامي  قرارگرفته است. مجموعه مذكور داراي پيست اتومبيلراني به طول 1712 متر كه هم اكنون به طور كامل اجراء گرديده و ساختمان مركزي با 3300 متر مربع مساحت با طراحي سبك معماري مدرن و امكاناتی نظیرپارك بازي كودكان، سينماي خانوادگي، بازي پينت بال، رستوران و... به موازات آزاد راه تهران_ساوه اجرا گرديده است. پيست كارتينگ پرند هم اكنون قابليت برگزاری مسابقات بين المللي و جهاني را نيز دارد.
این تفرجگاه کوهستانی در منطقه ای به وسعت ده هکتار در شمال فاز یک در دامنه های کوه های تخت رستم واقع گردیده و دارای امکاناتی نظیر آب نمای موزیکال، فضای بازی کودک، مسیرهای پیاده روی، فضای سبز زیبا با چمن کاری محیط پرطراوتی را برای ورزش و تفریح شهروندان فراهم نموده است.
گاهی به جایگاه بناهای تاریخی در تاریخ ایران و قبول اینکه این بناهای تاریخی عضوی زنده از کالبد فرهنگ یک قوم را تشکیل می دهند، وظیفه فرهنگ امروز در مقابل گذشتگان همانا حس مسئولیت در برابر اینگونه آثار هنری است که از آنها به عنوان یادگار بدست ما رسیده است. گذشتگان ما در شرایط سخت زندگی درموارد زیادی موفق به خلق آثار هنری با ارزشی شده اند. ابنیه و فضاهایی که در عین تعلق به گذشتگان در زندگی امروز ما نیز می تواند نقش عملکردی داشته باشد. نگهداری و حفاظت یک بنای تاریخی صرفاً مومیایی کردن یا نگهداری در موزه ها نیست، بلکه مسأله روح و کالبد بناست که باید احیاء شود و در برابر فرسودگی و تخریب های غیرعمدی که حالت اصیل آن را پایمال می کند مورد حمایت قرار گیرد.

احساس یک بنای تاریخی می تواند برای رفع نیازهای زمان جامعه جدید باشد. به عبارتی دیگر، عملکرد یک بنا براساس مقتضیات جامعه در زمان های مختلف تغییر می یابد، این عمل مستلزم تلاشی برای یافتن یک فرهنگ معماری و باور داشت هویت تاریخی یک قوم به جامعه امروزی است.در ایران باستان ساخت بناها براساس طرح های دقیق و منظم هندسی توسط معماران و استادكاران ماهر انجام می شده است. معماران ایرانی همچون نقاشان فرانسوی و دیگر هنرمندان اروپایی دوره کلاسیک، مهندس بودند ولی در شرایطی کاملاً متفاوت کار می کردند.

بنای قلعه سنگی در تقاطع مسیر اتوبان تهران ساوه و جاده قدیم ساوه از یادگارهای بسيار شاخص و ارزشمند معماری ایران قلمداد می شود که امروزه دیوارهای عظیم و سنگی آن در جنوب شهر جدید پرند تنها بنای کهن و باشکوهی است که در این منطقه خودنمایی می کند و هر تازه واردی را بسوی خود فرا می خواند . این بنا به عنوان قلعه حكومتي از روزگاران کهن به دلایل گوناگون ارتباطی چون جریان اقتصادی، نظامی، جغرافیایی و مذهبی شکل گرفته و در ادوار مختلف به تدریج گسترش یافته است.

گفتنی است که تاکنون تاریخ دقیقی از زمان احداث این قلعه عظیم سنگی توسط اساتید و پژوهشگرانی که در خصوص این بنا به تحقیق پرداخته اند مشخص نگردیده است ولی با توجه به معماری، آثار و شواهد تاریخی بدست آمده از عملیات پژوهشی و باستان شناسی، به احتمال زياد زمان احداث آن به دوران آل بویه باز می گردد. از شاخصه های مهم این بنا عمارت مرکزی یا حاکم نشین است که با توجه به معماری متفاوت آن که الهام گرفته از معماری دوران ساسانی است و وجود شواهد و آثار تاريخي به دست آمده از اين عمارت و زيرزمين مدفون آن، زمان شكل گيري متفاوتي با دوره آل بويه داشته و منسوب به تاريخ پيش از اسلام بوده كه اهميت اين قلعه تاريخي را صد چندان كرده است.

لازم به ذکر است که در دوره ساسانیان ایجاد راهها و جاده ها حائز اهمیت بوده به گونه ای که در این دوران اقتصاد کشور وارد مرحله نوین گرديد که این مساله باعث شد در مسیر جاده های تجارتی و اصلی کشور، اينگونه بناها احداث شود.

با توجه به سهولت تهیه مصالح، اکثر بناهای تاریخی كهن با خشت خام ساخته شده اند، پس از آن بناهای آجری که با زحمت بیشتری نسبت به بناهای خشتی ساخته شده، در نهایت احداث بناهای سنگی بوده که علاوه بر سختی کار، پرهزینه هم بوده است. بناهای سنگی که به علت شرایط منطقه، ناامنی، ضرورت استحکام و پایداری زیاد در جنگ ها ساخته می شده بسیار پر زحمت و مشقت بار بوده، استخراج سنگ برای ساخت این بنای عظیم با ابزار و آلات ساده بصورت دستي و حمل این سنگ ها توسط چهارپایان انجام مي شده است. لذا ساخت بنا با سنگ سال های متمادی به طول می انجامید و احداث بناي قلعه سنگي بیش از دویست سال تخمین زده شده است. بدیهی است در کشور پهناوری مانند ایران کهن، ساخت بناهای سنگی بسیار محدود بوده و از میان بناهای سنگی احداث شده، محدود بناهایی پابرجا مانده است. به همين دليل حفاظت و مرمت از بناي تاريخي سنگي به منظور حفظ هويت ملي و معماري اسلامي در كشور بسيار ضرورت مي يابد.

این بنای عظیم و کم نظیر در ایران صدها سال استوار و با شکوه به حیات خود ادامه داده است. قرن ها پيش وجود قلعه سنگي به عنوان يك قلعه حكومتي در اين منطقه و تپه هاي تاريخي كه همان بناهاي تاريخي و شهري مدفون شده از قرن ها قبل در فواصل نزديك آن، نشانه اي از وجود فرهنگ و تمدن كهن در اين منطقه حتي با قدمتي بيش از شهر تهران است كه اكنون شهر جديد پرند نام گرفته است. لذا پرند نه شهر جدید بلکه شهری تاریخی با پیشینه ای کهن و هویتی قوی و شاخص در میان شهرهای جدید ایران است که اکثراً با مشکل هویتی رو به رو هستند.

در راستاي برنامه هاي فرهنگي كشور و سياست هاي كلي دولت جمهوري اسلامي ايران مبني بر حفاظت، مرمت و نگهداري ابنيه تاريخي كه از حيث و نظر معماري فرهنگي تاريخي هنري داراي ارزشهاي ويژه بوده و در واقع شناسنامه هر ملت محسوب مي شوند پروژه حفاظت، مرمت و نگهداری این بنای سنگی از شاهکارهاي معماری اسلامی، به عنوان بزرگترین پروژه پژوهشی و مرمتی سازمان میراث فرهنگی استان تهران با مديريت شركت عمران شهر جديد پرند و با همكاري سازمان ميراث فرهنگي و مديريت طرح شركت مهندسين سومه بدون وقفه از اول مهرماه سال 1382 شروع به كار كرده كه هم اكنون مراحل اجرايي پژوهشي و مرمتي را پشت سر مي گذارد.

هنر معماری اسلامي ایرانی یک بار عظیم فکری و معنوی را در خود نهفته دارد و خوشبختانه با تمام صدمات و ضایعاتی که در طی قرون و اعصار به این هنر ارزشمند وارد شده، سیر تسلسل این هنر ناب از هم گسیخته نشده است.