پاسخ شرکت عمران به گزارش سیاه نمایی و اغراق آمیز روزنامه همشهری مورخ 96/11/24

پاسخ شرکت عمران شهر جدید پرند به گزارش اغراق آمیز روزنامه همشهری مورخ 96/11/24 با تیتر " رپرهای معترض زیر پوست پرند "

 

سردبیر محترم روزنامه همشهری

با سلام و احترام

 

روزنامه همشهری روز پنجشنبه مورخ 96/11/24 در گزارشی اغراق آمیز با عنوان " رپرهای معترض زیر پوست پرند، نگاهی به وضعیت نسل جدید بزرگترین شهرک مسکونی ایران" مواردی را در خصوص وضعیت شهر پرند مطرح نموده است که بسیاری از آنها خلاف واقع است.

 

این گزارش به جای آنکه شرحی جامع و فراگیر در خصوص مسائل فرهنگی و اجتماعی شهر پرند باشد فقط به سیاه نمایی پرداخته و حتی در مواردی با استفاده از اطلاعات اشتباه و غلط، تصویر غیر واقعی از این شهر به خوانندگان القاء می کند.

 

کسانی که تاکنون به شهر جدید پرند سفر نکرده اند با مطالعه این گزارش، تصور بسیار سیاه و غیر واقعی از این شهر در اذهانشان نقش خواهد بست که با واقعیت همخوانی ندارد.

 

هر گزارش، خبر و یادداشتی باید با رعایت اصول حرفه ای و بهره گیری از اطلاعات و آمارهای واقعی و همچنین کارشناسان زبده در حوزه مربوطه، سعی نماید تا نمایی کلی و منصفانه از موضوع مورد نظر ارائه دهد، در حوزه مسایل اجتماعی موضوع حساس تر نیز می شود چون با روح و روان جامعه سروکار داریم، متاسفانه گزارش روزنامه همشهری بدون رعایت اصول حرفه ای و فقط مبنی بر روایت یک پسر نوجوان به نام محمد بنا نهاده شده است.

 

 در این گزارش هرگز به فراگیری لازم، اطلاعات آماری و به شاخص های موجود توجه نشده است  لذا بیان نکات زیر ضروری است.

 

۱- عدم شناخت و اطلاعات کافی نویسنده باعث شد تا در این گزارش چندین بار به اشتباه، تمامی سایت مسکن مهر از فاز ۳ تا ۶ به نام شهرک کوزو نامیده شود در حالی که شهرک آفتاب (کوزو) در فاز ۵ واقع شده است.

 

۲- ای کاش نویسنده که مدعی عدم وجود هویت شهری در پرند است به جای بهره گرفتن از اسامی پروژه ها(کوزو) از اسامی نامگذاری شده (شهرک آفتاب) استفاده می کرد. در حال حاظر بسیاری از  شهروندان از اسامی نامگذاری شده استفاده می کنند.

 

۳-افق جمعیتی پرند 483 هزار نفر است که به دلیل عدم اطلاعات صحیح نویسنده ۷۰۰ هزار نفر عنوان شده است.

 

۴-این گزارش مدعی شده که در زلزله های اخیر کشور، همه دیوار های واحد های مسکن مهر ترک برداشته که به هیچ عنوان صحت ندارد.

 

۵-ادعا شده که پرند بر روی گسل قرار گرفته و در برابر زلزله ناایمن است. سوال این است که ادعای نویسنده بر کدام معیار استوار است؟ کدام کارشناس یا مقام مسئولی روی گسل بودن پرند و ناایمن بودن زندگی در شهر پرند را تائید کرده است. آیا مطرح کردن این موضوع بدون هیچگونه استدلال و نظر کارشناسانه تشویش اذهان عمومی و ایجاد نگرانی برای شهروندان پرند نیست؟ اتفاقا بر اساس نقشه گسل های استان تهران، پرند به هیچ عنوان روی گسل بزرگی قرار نگرفته است.

 

۶- در خصوص مسائل اجتماعی شهر پرند نیز اغراق، بزرگ نمایی و سیاه نمایی کاملا مشهود است. در این گزارش شهر پرند، شهر رپرها و موسیقی زیر زمینی کشور نامیده شده اما نویسنده فقط بر اساس تصورات غیر قابل اثبات و نه هیچ اطلاعات و آمار مستندی این ادعا را مطرح کرده است.

 

۷-شب نشینی جوانان در پارک ها و رپرخوانی و تعمیم آن به اکثریت نوجوانان و جوانان ساکن در پرند غیر واقعی و دروغی بیش نیست. آیا در بین جمعیت بالای ۱۰۰ هزار نفری پرند که هر روز نیز بر آن افزوده می شود، حضور چند جوان در پارک یا رپ خواندن آنها یک بحران اجتماعی است؟!

 

۸- در گزارش روزنانه همشهری سخن از خودکشی نوجوان در پرند به میان آمده است اما باز هم مثل تمامی ادعاهای مطرح شده در این گزارش، هیچ توجهی به آمار ها و یا اظهار نظر کارشناسان نشده است. هرچند که خودکشی حتی یک نفر هم باعث تاثر بوده و باید نسبت به آن توجه داشت اما جوری وانمود شده که انگار در پرند هر روز این اتفاق می افتد!

 

۹-مصرف مواد مخدر و گل در بین دانش آموزان پرند نیز از دیگر مواردی بوده که به صورت اغراق آمیز در گزارش همشهری منتشر شده است و دانش آموزان و مدارس پرند را به گونه ای متصور شده که اکثرا در حال مصرف مواد مخدر هستند.  لازم به ذکر است طبق گزارش های متعددی اعلام شده ميانگين سواد مردم در شهر جدید پرند از همه استان تهران بجز شهر تهران بالاتر می باشد، در همین راستا قابل ذکر می باشد که تعداد قهرمانان ملی ورزشی، نخبگان علمی و هنرمندان عزیز ساکن در شهر جدید پرند قابل توجه می باشد که قابل اثبات است.

 

نویسنده این گزارش تمامی این موارد و سیاه نمایی ها را در حالی مطرح کرده است که برای اثبات ادعاهای خود حتی از یک آمار رسمی یا غیر رسمی، نقل قول مسئولان شهری - انتطامی و کارشناسان اجتماعی مشرف به وضعیت پرند، بهره نگرفته است.

 

- بهتر بود نویسنده به ساخت بوستان بزرگ مشاهیر با مساحت 32 هکتار که بین فازهای 3 و 4 در حال ساخت می باشد و بالای 40% پیشرفت فیزیکی دارد اشاره ای می کرد و به اثرات مثبت آن در روح جوانان اشاره می شد که مشابه این بوستان بجز در تهران در کمتر شهری مشاهده می شود و یا به وجود کارتینگ بین المللی پرند اشاره مختصری می شد

 

- لازم به ذکر است که پردیس سینمایی زندگی در فاز 6 در زمینی به مساحت 18000 مترمربع، دو بوستان بزرگ مادر و کودک به مساحتهای 20000 و 11000 متر مربع در فازهای 3 و 4  طراحی و در حال برگزاری مناقصه جهت ساخت می باشد.

 

 در اینکه شهر جدید پرند با مشکلات متعددی به خصوص کمبود امکانات رفاهی و خدماتی مواجه است، تردیدی وجود ندارد، شهری با قدمت بیست ساله و با جمعیت بالای 100 هزار نفر نیازمند توجه ویژه به امکانات رفاهی آن می باشد که حوزه رسانه در این زمینه می تواند کمک ساز باشد.

 

گزارش روزنامه همشهری چیزی جزء اغراق و تخریب شهر پرند در بر نداشت، ادعاهای بدون سندی که فقط از نیات و ذهنیات نویسنده تراوش کرده و با واقعیات موجود در شهر زیبا و آینده دار پرند مطاقبت ندارد.

 

در پایان از جنابعالی انتظار می رود ضمن دستور درج توضیح این شرکت در پاسخ به گزارش فوق، تربيون این رسانه دراختيار افراد مسیولیت پذیر و دارای صلاحیت قرار گیرد که به نظام و عملكرد دولت آسیب نرسانند.