سمپوزیوم ملی ساخت المانهای هنری بوستان مشاهیر

شرکت عمران شهر جدید پرند با هدف حمایت از ایده های نو، ارتقاء کیفی مجسمه سازی محیطی و ایجاد زمینه حضور فعال هنرمندان مجسمه ساز اولین سمپوزیوم مجسمه سازی شهر جدید پرند را با مشارکت شرکت مهندسی نواندیشان فن و تجارت و همکاری انجمن هنرهای تجسمی شهرستان رباط کریم برگزار نمود. غالب آثار انتخاب شده با هدف جانمایی در بوستان مشاهیر شهر پرند  انتخاب گردید. با توجه به محل جانمایی آثار موضوعاتی که برای طراحی المان ها در نظر گرفته شد در پنچ محور متناسب با پهنه های بوستان به شرح ذیل است:

1.  هنر و فلسفه

2.  شعر و ادب

3. علم و نجوم

4. طب و شیمی

5. تاریخ و فرهنگ ایران زمین

به گزارش روابط عمومی شرکت عمران شهر جدید پرند، فراخوان از طریق توزیع پوستر و اطلاع ارسانی از طریق شبکه های مجازی در گروه ها ، دانشکده های هنر، انجمن مجسمه سازی و سایر حوزه های مرتبط صورت گرفت. فراخوان جهت ثبت نام در سایت از تاریخ 17 تیرماه 97 شروع شد و تا تاریخ 31 مرداد ماه 1397 ادامه یافت. سایتی جهت ثبت نام، ارسال رزومه، ارسال ایده و طرح و اطلاع رسانی به آدرس www.parandsculpture.ir طراحی و اجرا شد. در این مرحله ثبت نام به صورت آنلاین و از طریق سایت سمپوزیوم مجسمه سازی پرند انجام گرفت.

متقاضیان تا تاریخ 31 مردادماه 1397 با مراجعه به سایت و تکمیل فرم ثبت نام، ارائه رزومه مستند و بارگذاری سه تصویر آثار قبلی خود، به همراه ارسال طرح جهت حضور در سمپوزیوم اعلام آمادگی کردند.

طبق شورای تصمیم گیری قرار شد هنرمندان بر اساس ارزیابی رزومه و طرح ارائه شده به سمپوزیوم در دو مرحله مورد ارزیابی قرار گیرند. در مرحله اول انتخاب آثار بر اساس رزومه و تصاویر طرح پیشنهادی و توضیحات ایده و شرح چگونگی اجرای اثر توسط هنرمندان خواهد بود و پس از انتخاب حدود سه برابر بیش از تعداد طرح های مورد نیاز برای کارگاه سمپوزیوم در مرحله دوم هنرمندان منتخبی که آثارشان در مرحله اول پذیرفته شده می‌بایست ماکت آثار خود را در مقیاس 1:10 تا زمان مقرر جهت داوری نهایی به دفتر دبیرخانه ارسال نمایند و داوری نهایی با توجه به ماکت آثار  و شرح مصالح و ابعاد دقیق اثر انجام گیرد.

ضمن اینکه فرصت اطلاع رسانی این فراخوان کوتاه بود (کمتراز دو ماه ) تا برگزاری سمپوزیوم به فصول سرد برخورد نکند. بیش از 150طرح به سمپوزیوم ارسال شد. هنرمندان در انتخاب مصالح و شیوه بیانی اثر آزاد بودند و هنرمندان می توانستند از تمامی مصالح رایج مجسمه سازی (فلز، سنگ، فایبر گلاس، بتن، چوب و... ) متناسب با اجرا در محیط باز استفاده نمایند.

هر هنرمند حداکثر تا سه طرح می توانست ارائه کند و برای طرح‌های ارائه شده توضیحات اجرایی، بیانیه اثر و مبانی نظری ارسال شد.

طرح‌های پیشنهادی می‌بایست متناسب با محیط باز شهری و حداقل  ارتفاع 150 سانتیمتر پیشنهاد می شدند و رعایت تناسب پایه و اثر از الزامات بود.

شورای سیاست گذاری و انتخاب آثار متشکل از نمایندگان شرکت عمران شهر جدید پرند، نمایندگان شرکت نواندیشان فن و تجارت، هنرمندان مجسمه ساز و کارشناس مجسمه سازی به شرح ذیر است:  

رییس سمپوزیوم: دکتر محسن وطن خواهی

دبیر سمپوزیوم: والا راهدار

شورای سیاست گذاری: محسن وطن خواهی، امیر نورالهی، والا راهدار، محمد نجاری، افسانه کربلایی زاده

شورای انتخاب آثار: هادی ضیاءالدینی ، مهدی سلحشور، محمد نجاری، هوشنگ خرمی پور، طیبه غفاری ، امیر نورالهی

معیارهایی خلاقیت در طراحی و دادن ایده‌های جدید، تناسب طرح مجسمه با موضوعات مطرح شده، رعایت اصول زیبایی شناسی، قابلیت اجرا و نصب در محیط باز شهری و استحکام و دوام اثر در داوری مد نظر قرار گرفت.   

به دلیل اینکه آثار ارائه شده در مرحله اول از تصویر ماکت طرح پیشنهادی یا حجم سه بعدی اثر بود با نظر شورا مرحله دوم حذف شد و پس از داوری کلیه آثار 15 اثر برگزیده و وارد بخش اجرایی شدند. آثار در قالب المان‌های محیطی و تندیس و سردیس مشاهیر مرتبط با موضوعات قید شده مورد ارزیابی و قضاوت قرار گرفتند. و در تاریخ 22 شهرویر ماه 97 طرح های برگزیده مرحله اول از طریق سایت سمپوزیوم اعلام شد.

پس از بررسی آثار دریافتی توسط شورای انتخاب آثار و داوران برگزیدگان سمپوزیوم مجسمه سازی پرند به شرح زیر اعلام شد:

 1. بهمن چگنی
 2. صادق ادهم
 3. محمد علی محمدی
 4. آسیه پهلوان
 5. عباس مجیدی
 6. بابک جوانمرد
 7. علی حیاتی
 8. بهنام آخربین مغانلو
 9. حمزه حیدری فر
 10. مهدی سیفی 
 11. مصطفی محسنی
 12. سروش صناعی فرید
 13. سعید محمودی
 14. هامون نظیری
 15. هادی عارفی منش 
 16. علیرضا قدمیاری
 17. علی اکبر داوری

علاوه بر این 15 نفر از دو نفر از اساتید پیشکوت، علی اکبر داوری، علیرضا قدمیاری، دعوت شد که در کارگاه سمپوزیوم شرکت داشته باشند.

به هر هنرمند که وارد مرحله اجرایی شد مبلغ ورودی سمپوزیوم 100.000.000 ریال برای آثار غیر سنگی و 120000000 ریال برای آثار سنگی در نظر گرفته شد. همچنین  به یک نفر دستیار هنرمند، مبلغ 20.000.000 ریال پرداخت خواهد شد.

جدا از هدیه ورودی سمپوزیوم، به سه اثر برگزیده در بخش کارهای سنگی و سه اثر برگزیده در بخش کارهای غیر سنگی که توسط کمیته داوران انتخاب می گردند در روز اختتامیه معرفی خواهند شد جوایز به شرح ذیل تعلق می‌گیرد.

 • اثر برگزیده نخست بخش سنگی: 80.000.000 ریال      اثر برگزیده نخست بخش غیر سنگی: 70.000.000 ریال  
 • اثر برگزیده دوم بخش سنگی: 55.000.000 ریال          اثر برگزیده دوم بخش غیر سنگی: 45.000.000 ریال
 • اثر برگزیده سوم بخش سنگی : 40.000.000 ریال          اثر برگزیده سوم بخش غیر سنگی : 30.000.000 ریال

 

تهیه کلیه مصالح ساخت هر المان به عهده برگزار کننده بود که با توجه به نوسانات بازار و مشکلات اقتصادی موجود با سختی بسیار تهیه گردید. لباس کار و تجهیزات مصرفی به ازای هر هنرمند و دستیارش فراهم گردید. ابزار و تجهیزات مورد نیاز ساخت المان ها از قبیل دستگاه جوش، دستگاه کمپرسور باد، جرثقیل، صفحات ساب و برش و... تهیه شد و در اختیار هنرمندان قرار داده شد. ضمن اینکه تجهیزات تخصصی و برخی ابزار آلات را نیز هنرمندان به همراه آورده اند. در ضمن به تمامی افراد شرکت کننده  امکانات اسکان و غذا داده شده است.

 کلیه هنرمندان و عوامل اجرایی سمپوزیوم در محوطه کارگاه تحت پوشش بیمه مسئولیت مدنی قرار گرفتند. رعایت اصول ایمنی مطابق ضوابط و مقررات در مدت زمان برگزاری سمپوزیوم از سوی هنرمندان و دستیاران ضروری است، با این حال جهت جلوگیری از هرگونه حادثه طبق هماهنگی با اورژانس پرند، آمبولانس و کارشناس HSE همه روزه در کارگاه مستقر است.

 از تاریخ 20 آبان 1398 کارگاه طی مراسمی با حضور مدیر شرکت عمران شهر جدید پرند، اعضای هئیت مدیره شرکت مهندسی نواندیشان فن و تجارت و سایر عوامل اجرایی افتتاح شد و هنرمندان شروع به کار کردند. کارگاه ساخت تا تاریخ  15 آذرماه ادامه خواهد داشت. شرایط جوی، تغییری در زمان‌بندی سمپوزیوم تا کنون ایجاد نکرده است و ساعت کاری سمپوزیوم از ساعت 8 تا ساعت  17 است.

 

 

عکس

توضیحات

نام اثر

مصالح

نام و نام خانوادگی هنرمند

ردیف

پهنه شعر و ادب

یادمانی برای یک شاعر

فلز

بهمن چگنی

1

پهنه هنر

پهنه شعر و ادب – پهنه تاریخ و فرهنگ

یادمانی برای سهراب

فلز

صادق ادهم

2

کلیه پهنه ها

(سایبان)

معماری خفته

فلز

محمدعلی محمدی

3

پهنه علم و نجوم

منجم

فایبر گلاس

آسیه پهلوان

4

پهنه هنر و فلسفه

رشد

فلز

عباس مجیدی

5

پهنه علم و نجوم

ساعت آفتابی

فلز

بابک جوانمرد

6

کلیه پهنه ها

(المان ورودی)

مینیمال ایرانی

سنگ

علی حیاتی

7

پهنه هنر و فلسفه – پهنه علم و نجوم

تولد خورشید

سنگ

 

بهنام آخربین مغانلو

8

پهنه هنر و فلسفه

هندازش

سنگ

حمزه حیدری فر

9

پهنه شعر و ادب – پهنه هنر و فلسفه – پهنه تاریخ و فرهنگ

مرگ سهراب

سنگ

مهدی سیفی

10

پهنه هنر و فلسفه

مجهول

سنگ

مصطفی محسنی

11

پهنه علم و نجوم – پهنه هنر و فلسفه

حدوث

سنگ

سروش صناعی فرید

12

پهنه هنر و فلسفه

ارتباط

سنگ

سعید محمودی

13

کلیه پهنه ها

(المان ورودی)

تاریخ مدفون

سنگ

هامون نظیری

14

پهنه شعر و ادب

حافظ

فایبرگلاس

هادی عارفی منش

15

پهنه شعر و ادب

خیام

سنگ

علیرضا قدمیاری

16

پهنه علم و نجوم

کهکشان

فلز

علی داوری

17

پهنه شعر و ادب

باباطاهر عریان

فایبرگلاس

هادی ضیا الدینی

18

پهنه هنر و فلسفه

سهروردی

فایبرگلاس

هادی ضیا الدینی

19